حراست پارک علم و فناوری استان اردبیل

 • معرفی حراست
 • حوزه‌های فعالیت حراست
 • منشور اخلاقی و سازمانی حراست
 • دستورالعمل های حراستی
 • کوتاه سخن آخر
 • گزيده‌ای از فرمايشات مقام معظم رهبری
 • تماس با ما

بسم الله الرحمن الرحیم 

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: نعمتان مجهولتان، الصحه والامان
دو نعمت هست که انسان ارزش آنها را درست نشناخته است یکی سلامتی و دیگری امنیت.

حراست در لغت به معنی پاسداری و مراقبت کردن می باشد و از لحاظ اداری نهادی است که در قلب تشکیلات یک سازمان قرار داشته و وظیفه خطیر و سنگین مراقبت و سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف های موجود برعهده دارد.

امام علی ( ع ) در زمان انتصاب مالک اشتر به فرمانداری مصر در قسمتی از نامه خود به مالک ، وی را به قرار دادن افرادی مطمئن جهت اطلاع از وضعیت حیطه فرمانداری امر و می فرمایند : « ... وابعث العیون من اهل الصدق و الوفاء ... » تا کسانیکه در صداقت و وفاداری مورد اطمینان هستند به عنوان مشاوری امین ، وی را در حکومت یاری نمایند .

 

حفاظت از سلامت جامعه فناوران در راستای حفظ اصول و ارزش‎های نظام مقدس جمهوری اسلامی به عهده حراست می‎باشد چرا که هر سازمانی جهت نیل به اهداف خود به سلامت درونی نیاز دارد از آنجا که سلامت هر سازمان و افراد آن همواره در معرض آلودگی‎ها و تهدیدهای درونی و نفوذی است برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی ها نیازمند سیستمی هستیم که با دقت زیاد از نفوذ آفت ها جلوگیری کند و با تشخیص و شناخت آفت های درونی زمینه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد. بنابر این حضور حراست در عرصه های مختلف همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده، یکی حفظ و ارتقاء توان حفاظتی و امنیتی به منظور پیش برد اهداف و دوم انجام اقدام های موثر جهت حفاظت همه جانبه منابع انسانی و مالی می باشد. حراست به عنوان چشم بیدار در سازمان، با توجه به اشراف اطلاعاتی که به مجموعه دارد می تواند مشاور خوبی برای مدیران محسوب شود. البته بسیار روشن است که مسئولین حراست زمانی می توانند در این خصوص موفق باشند که از علم، تخصص، درایت و روشن بینی خوبی برخوردار باشند. در همین راستا وظیفه نیروی انسانی رسیدن به اهداف سازمان ولی وظیفه حراست حفظ سلامت نیروی انسانی است. حراست پارک علم و فناوری در راستای نقش و جایگاه خویش و با عنایت به مخاطبین خود که از نخبگان جامعه می باشند قطعاً راهی جز پرداختن جدی به حرکتی علمی، پویا و به دور از ساختارهای خشک ندارد و بر همین اساس و به طور جدی سعی دارد با ایجاد محیطی امن و آرام و بستری مناسب برای طرح دیدگاهها و نظرات نخبگان که در نهایت آن توسعه میهن اسلامی متصور است در این راستا قدم نهاده و شیوه های جدید در این زمینه را بیازماید.

 

 • حفاظت کارکنان

نیروهای انسانی از مهم‌ترین و گران‌بهاترین سرمایه‌های دانشگاه هستند که تلاش برای فراهم کردن محیط امن و آرام جهت رشد و ارتقای علمی و اخلاقی آن‌ها با قانون‌گرایی، داشتن اشراف اطلاعاتی، نظارت، پیش‌بینی، پیش‌گیری، اقتدار و تدبیر ممکن و میسر خواهد بود.

 • حفاظت اسناد و مدارک طبقه‌بندی‌شده

اسناد و مدارک محصول اندیشه، فعالیت و تجربیات گران‌بهایی است که در تعالی اهداف سازمان‌ها نقش مهمی دارند و یکی از ابزارهای مهم مدیریت در تهیه برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها محسوب می‌شوند. برخی از اسناد حاوی اطلاعاتی است که افشای آن‌ها ضربات جبران‌ناپذیری به منافع ملی، کشور و یا ارکان سازمان وارد می‌کند به این دلیل نگهداری و بهره‌برداری بهینه از اسناد و مدارک مستلزم استقرار یک نظام صحیح و اصولی در امر حفاظت از اسناد و اجرای دقیق آن از سوی کارکنان است. افشای غیرمجاز اسناد دلایل متعددی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها سهل‌انگاری و عدم آگاهی به اصول حفاظتی (مجموعه اقدامات احتیاطی که به منظور جلوگیری از خروج و دسترسی عوامل غیرمجاز به اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی‌شده پیش‌بینی می‌گردد) است و مجازات سنگینی هم برای انتشار و افشای اسناد دارای طبقه‌بندی در قانون پیش‌بینی شده است.

 • حفاظت فیزیکی

مجموعه‌ای از اقدامات احتیاطی و کنترلی و استفاده از انواع مختلفی از منابع و تجهیزات، شامل نیروی انسانی، سخت افزار و نرم افزار به منظور کنترل تردد و حفاظت از اموال، اماکن و تاسیسات دانشگاه، ایجاد نظم و نظارت و مراقبت بر تشکیل کلیه همایش‌ها، جلسات و گردهمایی‌ها است که نیاز به مراقبت مستمر در طول شبانه‌روز و در تمام طول سال حتی در ایام تعطیلات دارد.

 • حفاظت فناوری اطلاعات

نظر به رشد فزاینده تولید و ثبت اطلاعات دستگاه‌ها در رایانه و شبکه‌های رایانه‌ای و تبادل دستگاهی مکاتبات و داده‌ها، حراست از سرمایه‌های اطلاعاتی دیجیتال حوزه فناوری اطلاعات و به حداقل رساندن هرگونه تهدید و آسیب‌پذیری داخلی و خارجی اهمیت زیادی دارد و نیازمند مجموعه ابتکارات و اقدامات امنیتی اعم از سخت‌افزاری ویا نرم‌افزاری برای مقابله و خنثی کردن تهدیدات است.

 • پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل شامل هر اقدام غیرمسلحانه‌ای که موجب افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب‌پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و ...، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری و تسهیل مدیریت بحران در مقابل بحران‌هایی با عامل طبیعی (خشک‌سالی، سیل، زلزله، رانش، لغزش، طوفان و ...) و عامل انسانی (جنگ، شورش‌های داخلی، تحریم و ...) است.

منشور سازمانی حراست:

با تاسی به تعالیم انسان ساز و با الهام از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران منشور سازمانی حراست به شرح ذیل می باشد

عمل به احکام و موازین دین مبین اسلام

رعایت قوانین و مقررات و ترویج فرهنگ مسؤولیت پذیری ، قانون گرایی و تعمیم آن در پارک علم و فناوری

تلاش در تأمین امنیت شغلی مدیران وکارکنان

رعایت اصل احترام وتکریم ارباب رجوع

رعایت حریم خصوصی افراد وتلاش در جهت حفظ آبروی

تلاش در جهت استقرار نظام شایسته سالاری با تکیه بر شناسایی و معرفی کارکنان متعهد ومتخصص

تعامل و همکاری با مدیران جهت تحقق اهداف پارک علم و فناوری

تلاش مجدانه در شناسایی و پیشگیری از آسیب های پارک علم و فناوری

شناسایی متخلفان و قانون گریزان وبرخورد متناسب و قانونی با آنان

بهره مندی از نگرش کلان و برنامه ریزی متناسب با فن آوری روز  

توجه لازم به سه اصل دقت ،صحت ،سرعت دربررسی گزارش های رسیده و اطلاع رسانی به موقع

 

اهتمام به تحقق بخشیدن سه شعاراساسی  " حراست اثر گذار ،تصمیم ساز و پاسخگو"

 

حراست همانا وظیفه مراقبت و حفاظت از امکانات مادی و منابع انسانی دستگاه های اجرایی کشور را بر عهده دارد و فعالیت آن در نهایت موجب تأمین امنیت در دو مقوله ذکر شده می گردد .

 حراست یعنی تامین امنیت روانی و فیزیکی محیط هایی که شما در آن مشغول به فعالیت هستید که این تامین امنیت نیاز به همکاری دو سویه دارد  

  "  یک طرف آن شما هستید و طرف دیگر ما."

 مایلیم این واقعیت را خاطر نشان سازیم که امنیت و آرامش هیچ محیطی بدون مشارکت پویا و مؤثر کاربران آن حاصل نمی شود

 ما حراست را بخشی درون زا می دانیم که کارکرد و اهدافش چیزی جدا از اهداف اصلی محیط های دانشگاهی و پژوهشی نمی باشد

 در واقع ، هدف ما در راستا و طول هدف های ارزشمند علمی و فناوری قرار دارد ، نه در عرض یا نقطه مقابل آن.

 سعی ما و تمام همکارانمان در سطح پارک علم و فناوری با بهره جویی از کارشناسانه ترین روشها و ابزارهای نوین علمی برای تحقق امنیت روانی و فیزیکی در گستره محیط پارک علم و فناوری، سعی در سوق دادن نگرش و زمینه های شغلی خود به سوی حرفه ای ترین و علمی ترین نظریه ها و دستاوردهای بشری داریم که به مقوله امنیت از دریچه انسانی می نگرند.

 اعتقاد حراست ابتدا پیشگیری و سپس درمان است .

 ضمن احترام به کرامت انسانی و حفظ حرمت و شان انسانهایی که در عرصه علم و فناوری، پژوهش و معرفت تلاش می کنند ، سعی خواهیم کرد تا از هرگونه فعالیت و یا کوشش های نابخردانه ای که موجب به مخاطره افتادن زمینه آرامش و امنیت فناوران عزیز می شوند ، جلوگیری به عمل آوریم. ما با جرم ، جنایت ، قانون شکنی ، تخلف و حریم شکنی وایجاد نارضایتی درمجموعه به شدت مخالفیم و طرفدار دوستی ، مهربانی و همکاری هستیم

اطلاعات شما حتی اگر بسیار ناچیز به نظر برسد شاید برای رسیدن به هدفی که ما و شما به دنبال آن هستیم راهنمایی بزرگی باشد. بنابراین در جهت سالم سازی محیط ، ما را یاری نمائید.

گزيده‌ای از فرمايشات مقام معظم رهبری در ارتباط با جايگاه حراست

 بايد با مردم مرتبط باشيد، اطلاعات مردم برای شما ناگزير است. شما با همه سرويس های اطلاعاتی دنيا که بعضی‌شان تجهيزات خيلی پيشرفته دارند فرق داريد. رابطه خود را با مردم محکم کنيد. کاری کنيد که مردم با شما قربه الی ا... همکاری کنند.

  « مهمترين وظيفه مسئولان خدمت به مردم است زيرا فلسفه وجودی حکومت در اسلام، انجام امور مردم و خدمت رسانی به مردم است. عشق ورزی و محبت واقعی به مردم و رفتار همراه با لطف و محبت با آنان از وظايف اصلی مسئولان نظام اسلامی است و مسئولان در برخورد با لغزشهای احتمالی مردم بايد همراه با عفو و گذشت برخورد نمايند. چشم‌پوشی از خطاهای قابل اغماض مردم را متفاوت از برخورد با قانون شکنان و گروه‌ها و باندهای خاص منفعت جو و قدرت‌طلب بدانيد، منفعت عامه مردم بر منفعت گروه‌های خاص مقدم است و اغماض از خطاها و سودجويی‌های اين گروه‌ها و باندها ظلم و بي عدالتی است».

  حراست موضعی است که قرار گرفتن در آن مسئوليتی خطير را متوجه هر فرد می‌کند چرا که می‌بايست آنچنان قوی و قدرتمند عمل کند که خود در مسير تهمت و اتهام قرار نگيرد و از پذيرفتن رنگها مبرا باشد و بتواند در جامعه‌ای که دشمنان عادت به شيطنت و فريب دارند از ولايت و اصول دينی اسلام و انقلاب و فرزندان آن دفاع کند و طوری عمل کند که مأمن همه اقشار شاغل در دانشگاه و محیط فناوری باشد. لذا عمل به احکام و موازين شرعی و اسلامی در تمام امور و ترويج فرهنگ مسئوليت‌پذيری و قانونگرايی و رعايت اصول اساسی اسلام يعنی تکريم ارباب رجوع و حفظ آبرو و اسرار بسيار تلاش نموده و با اخلاص عمل کند.

واحد حراست پارک علم و فناوری استان اردبیل در میدان باکری طبقه پنجم ساختمان پارک علم و فناوری واقع است 

این واحد به عنوان یکی از حامیان نخبگان و فناوران استان آمادگی دریافت هرگونه شکایات، گزارشات، انتقادات و پیشنهادات گرانبهای مراجعین و کارکنان پارک  و آحاد مردم  را به صورت حضوری، تلفنی، فکس و ... را دارد

شماره های تماس :

شماره مستقیم 33525338-045

داخلی 106

شماره فکس :

045-33525338

 

DNN