• درباره مرکز
 • اساسنامه و قوانین مرکز
 • روند نمای پذیرش
 • روند نمای ثبت اختراع
 • راهنمای پذیرش
 • فرم ها
 • دپارتمان های تخصصی
 • تماس با مرکز

 

 

photo_۲۰۱۹-۰۷-۱۷_۱۶-۵۴-۲۹

 

 مراکز رشد واحدهای فناور، نهادی پژوهشی و فناوری است تحت مدیریت متخصصین حرفه ای، که با ارائه خدمات از ایجاد و توسعه ی حرفه های جدید توسط کارآفرینان و نوآوران پشتیبانی می کند. واحدهای نوپای فعال که در زمینه های مختلف منتهی به فناوری فعالیت می کنند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، مورد حمایت این مراکز هستند. افراد حقيقي و حقوقي صاحب ايده و طرحهاي نوآور و فناور که هدفشان ایجاد یا توسعه یک کسب و کار فناورانه یا دانش بنیان است مي توانند در اين مراکز مستقر شده و علاوه بر استفاده از امكانات و زيرساختهاي پارك از حمايتهاي مختلف مرکز رشد نيز برخوردار گردند.

 

اساسنامه و قوانین مرکز رشد پارک علم و فناوری استان اردبیل

جهت دانلود فایل بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود فایل PDF

                                                                                                                                     

                                                                                                                                     

 

آشنايي با مركز رشد واحدهاي فناورِ پارك علم و فناوري استان اردبیل

 مراکز رشد واحدهای فناور، نهادی پژوهشی و فناوری است تحت مدیریت متخصصین حرفه ای، که با ارائه خدمات از ایجاد و توسعه ی حرفه های جدید توسط کارآفرینان و نوآوران پشتیبانی می کند. واحدهای نوپای فعال که در زمینه های مختلف منتهی به فناوری فعالیت می کنند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، مورد حمایت این مراکز هستند. افراد حقيقي و حقوقي صاحب ايده و طرحهاي نوآور و فناور که هدفشان ایجاد یا توسعه یک کسب و کار فناورانه یا دانش بنیان است مي توانند در اين مراکز مستقر شده و علاوه بر استفاده از امكانات و زيرساختهاي پارك از حمايتهاي مختلف مرکز رشد نيز برخوردار گردند.

نوآوری

فرآیند تبدیل ایده یا اختراع، ابداع به یک محصول یا خدمات که بتواند ارزشی را برای مشتریان ایجاد نماید.        

فناوری

عبارتست از مجموعه ای از تکنیک ها، مهارتها، روشها، و فرآیندهای مورد استفاده در تولید محصول یا خدمات

واحدهای فناور

واحدهایی که به صورت گروههای نوآور و فناور و یا  با هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده و با توجه به اساسنامه و یا سایر اسناد قانونی در زمینه کسب و کار با محوریت یک ایده نو و یا مستخرج از تحقیقات کاربردی و توسعه ای، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس، انتقال و مدیریت فناوری، ارائه خدمات تخصصی کسب و کار(از فناوری تا بازار)در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می نمایند. این واحدها شامل شرکت های خصوصی، گروههای پژوهشی کاربردی، هسته های فناور و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع میباشند.

زمینه های فعالیت مرکز رشد

فناوری اطلاعات و ارتباطات، برق و الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک، شیمی و صنایع پلیمری، مواد، تجهیزات پزشکی، کشاورزی، بیوتکنولوژی و صنایع غذایی، نانو و ....

دوره رشد مقدماتی(پیش رشد)

دوره ای 6 ماهه است که در آن به افراد، گروهها و یا شرکت های مستعدی که دارای ایده های نوآورانه هستند، مشاوره و آموزشهای لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، پرورش و تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت های حقوقی مستقل داده میشود.

دوره رشد

دوره ای است حداکثر 3 ساله که طی آن واحدهای فناور مستقر در مرکز به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز خارج می شوند.

مزایای حضور شرکتها در مراکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان اردبیل

 مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان اردبیل تلاش می کند تا با تأمین زیر ساخت های حمایتی و ارائه خدمات تخصصی، کارآفرینان دارای ایده های دانش بنیان را در دو شکل حقوقی (شرکتهای کوچک و متوسط) و حقیقی (هسته های پیش رشد) مورد حمایت قرار دهد تا با بالا بردن ریسک پذیری مشتریان خود ، شکست پذیری آنها را کاهش داده و آنها را به خلق بازارهای جدید و حضور در بازارهای رقابتی تشویق نماید.

 

 شرکتها پس از استقرار در مرکز رشد از مزایای ذیل برخوردار می باشند:

خدمات مالی و اعتباری

ارائه تسهیلات بلاعوض تاسقف 50 میلیون ریال و تسهیلات قرض الحسنه تا سقف 500 میلیون ریال در قالب اعتبار خدماتی و اعتبار تحقیقاتی برای نمونه سازی محصول شامل هزینه های اجرای طرح و سایر هزینه های پشتیبانی واحد، معرفی واحدها و شرکت های مستقر به موسسات مالی و سرمایه گذار برای اخذ وام و تسهیلات مورد نیاز برای تولید نمونه صنعتی.

خدمات استقرار و امکانات زیرساختی

خدمات استقرار: فضای اداری، فضای آزمایشگاهی (امکان استفاده از آزمايشگاه­ها و كارگاه­ هاي نمونه‌سازي موجود، مورد نياز واحدها)، امکان استفاده از سالن جلسات، خدمات عمومی شامل خدمات منشی گری، فاکس، تکثیر، دریافت و ارسال مرسولات پستی، مرکز تلفن، امنیت و حراست، حفاظت و ورود و خروج اموال

خدمات فنی و تخصصی

دسترسی و امکان استفاده از خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی مورد نیاز برای تولید نمونه محصول مورد نظر.

خدمات آموزشی

  برگزاری دوره­های آموزشی مدیریتی و تخصصی بصورت ادواری بر اساس نیازسنجی و مطابق با نیازمندیهای واحدهای فناور مستقر در راستای ارتقای مهارت های مدیریت و پرسنل واحدهای مستقر

 خدمات مشاوره

ارائه خدمات مشاوره­ای در زمینه های مختلف  حقوقی، مالی، بازاریابی و علمی و فنی به واحدهای فناور

خدمات ارتباطی

 دسترسی به اینترنت، دسترسی به شبکه های مختلف تخصصی، کتابخانه، اطلاع رسانی موضوعات مختلف علمی و فنی به شرکت­ها و مؤسسات مستقر در مرکز رشد درباره همایشها، جشنواره­ها و دیگر رخدادها در ارتباط با فعاليت­هاي ایشان، اطلاع­ رساني به واحدها و مؤسسات مستقر در پارک برای شناسايي سازمان­هاي سرمايه­گذار در زمينه­ هاي مرتبط با فعاليت ایشان و هم افزایی با سایر شرکت های مستقر در مرکز رشد.

هم افزایی با سایر واحدهای مستقر در مرکز رشد و پارک

یکی از مزایای مهم مراکز رشد و پارکهای علم وفناوری امکان استفاده از فضای هم افزایی موجود در این مراکز می باشد که باعث می شود شرکتهای فناور مستقر در این مراکز از طریق به اشتراک گذاری منایع و منافع مختلف از قبیل نیروی انسانی، سخت افزاری، نرم افزاری، منابع مالی به سرعت رشد و توسعهشرکتهای خود شتاب بیشتری بدهند.

خدمات پروژه یابی و بازاریابی

خدمات تخصصی بازاریابی در قالب ارائه راهکارهای مناسب جهت برقراری ارتباط موثر با سایر صنایع، ارائه راهکارهای مناسب جهت ساختارسازی، کمک به بازارسازی و بازاریابی برای محصولات تولیدی شرکتهای مستقر در مرکز رشد

خدمات مالکیت فکری

راهنمایی و مشاوره در خصوصثبت اختراع داخلی و بین المللی

سایر مزایا

برخورداری از تسهیلات و مزایای قانونی در نظر گرفته شده برای پارکها و مراکز رشد من جمله قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات، قانون مناطق آزاد تجاری و صنعتی و...در مواری از قبیل معافیت مالیاتی، معافیت تعرفه گمرکی، امکان استفاده از تسهیلات صندوق های مختلف

معيارهاي پذيرش در مركز رشد عبارتند از:

 • طرح و يا ايده محوري بايستي نوآور باشد. نوآور بودن به معناي جديد بودن در سه سطح جهاني، ملي و استانی است.
 • بازاري براي محصول نهايي طرح و يا ايده محوري وجود داشته باشد. براي اين كار اگر صاحب طرح مدركي دال بر وجود بازار ارائه كند بهتر خواهد بود.
 • اجراي طرح اقتصادي باشد. يعني علاوه براينكه خريداراني وجود دارند كه حاضر به خريد محصول نهايي طرح هستند بايستي اين طرح در زمان توليد انبوه، در سطحِ بازارِ پيش بيني شده، هزينه هاي خود را پوشش داده و سود ايجاد كند.
 • طرح فناور باشد. يعني براي ساخت محصول يا ارائه خدمت مورد نظر نیاز به دانش تخصصي و آكادميك باشد.
 • طرح های با سطح فناوری بالا(High Tech) در پذیرش مراکز رشد دارای اولویت میباشند. ملاک سطح فناوری (پایین، متوسط،بالا) براساس رده بندی سطح فناوری در نقشه جامع علمی کشور و لیست کالاها و خدمات محصولات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میباشد.
 • تنها ساخت نمونه اوليه مد نظر باشد. طرح هايي كه نمونه اوليه آن ساخته شده است تنها براي ارتقاء نمونه پذيرش مي شوند.
 • مجموع هزينه هاي ساخت نمونه هاي اوليه و نيز تجاري سازي و بازاريابي اوليه آنها نبايستي بيش از میزان حمایت پارک علم و فناوری باشد. در صورتيكه مجموع اين هزينه ها بيش از حمایت پارک باشد صاحبان طرح و يا ايده محوري مي بايد مدركي دال بر تامين مبلغ باقيمانده از منابع ديگر ارائه دهند و يا خودشان آن را تعهد نمايند.
 • طرح دارای توجیه علمی باشد. بر اساس قوانین علمی موجود اجرای طرح امکان پذیر باشد.
 • تيم كاري لازم فراهم باشد. متخصصاني كه براي ساخت محصول و يا ارائه خدمت مورد نظر لازم هستند بايستي در تيم كاري صاحب طرح (به عنوان همكار يا مؤسس) حضور داشته باشند. علاوه بر اين افراد اصليِ دخيل در اجراي طرح نبايستي مشكلاتي مانند انجام خدمت سربازي داشته باشند.
 • طرح قابليت تحقق فني داشته باشد. به عبارت ديگر از لحاظ دانش فني و امكانات در دسترس، ساخت محصول يا ارائه خدمت مورد نظر ممكن باشد.
 • فرد و يا افراد صاحب طرح بايستي خصوصيات كارآفرينانه مانند ريسك پذيري، خلاقيت ، توانايي برقراري ارتباط خوب با ديگران ، توانايي كار گروهي و غيره داشته باشند.
 • طرح مي بايستي در قالب شخصيت حقوقي جديدالتأسيس باشد. افراد صاحب طرح بايستي شركت حقوقي ثبت شده و جديد التاسيس داشته باشند و يا پس از تاييد در شوراي فناوري براي استقرار و تحت حمايت واقع شدن بايد شركت حقوقي تاسيس كرده و به ثبت برسانند.آن دسته از طرحهاي نوآور و فناوري كه داراي شركت حقوقي به ثبت رسيده نيستند ، و يا تيم كاري آنهاتکميل نمي باشند و يا درجه بلوغ طرح پايين باشد مي توانند به شرط داشتن بقيه شرايط در قسمت پيش رشد (به مدت شش تا نه ماه) مستقر شوند و در حين تكميل طرح، تيم كاري و ثبت شركت از زير ساختها و حمايتهاي مركز  رشد نيز برخوردار گردند.

فرآيند پذيرش واحدها در مركز رشد

در ابتدا افراد صاحب طرح و ايده محوري با مراجعه به واحد پذيرش طرح خود را معرفي مي كنند. مسئول پذيرش علاوه بر گرفتن اطلاعات اوليه از فرد و طرح وي، در صورت حائز شرايط بودن، فرمهاي پذیرش را در اختيار افراد قرار مي دهد. پس از تكميل فرمها از جانب صاحبان طرح، فرآيند بررسي آن شروع مي شود. در صورت تاييد طرح در مرحله اول بررسي، فرم ها در اختیار داور قرار داده مي شود. پس از تکمیل مراحل فوق‏، جلسه مصاحبه اي با صاحبان طرح برگزار مي شود. در نهايت، در صورت داشتن کليه شرايط، طرح (با حضور صاحبان آن) در شوراي فناوري مركز رشد، كه متشكل از صاحبنظران و اساتيد در زمينه هاي مربوطه است، مطرح مي شود. در صورت تاييد شورا و تعيين منتور، طرح و يا ايده محوري با امضاي قرارداد استقرار وارد مركز رشد مي شود. هر واحد فناور پذیرش شده بایستی در مدت زمان حداکثر9 ماهه به نمونه اولیه دست یابد. پس از دست یابی واحد فناور به نمونه اولیه و ارزیابی و تاییدآن توسط کارشناس ارزیابی و تصویب در شورای فناوری مرکز رشد با امضای قرارداد واحد وارد مرحله رشد می شود و اقدام به تاسیس واحد حقوقي می نماید. واحد حقوقی فناور مي بايستي در مدت زمان تعيين شده (حداكثر سه سال) اجراء و تجاري سازي طرح را به اتمام برساند. در طول اين مدت فرايند پيشرفت طرح و توسعه واحد از سوي منتور و مرکز رشد به صورتهاي مستمر و دوره اي بررسي و ارزيابي مي شود. بدين ترتيب ادامه کار واحد در مرکز منوط به برآورده سازي انتظارات منتور و مرکز رشد مي باشد.

 

نحوه حمايت مالي از طرحها و ایده های محوری

حمايتهاي مالي مركز رشد به 2 صورت انجام می شود. در ابتدا و برای حمایت از تولید نمونه آزمایشگاهی، نمونه اولیه،  تکمیل تیم کاری و شکل گیری واحد حقوقی حداکثر مبلغ 50 میلیون ریال در 2 قسط پرداخت می گردد.  در مرحله بعدی اعتبار مالي پشتيباني براي كمك به بازاريابي و پيدا كردن مشتريان اوليه حداكثر700 ميليون ریال بصورت وام پرداخت می گردد. کمک بلاعوض و تسهیلات کم بهره پس از ارائه مستندات و مدارک و تایید ناظر(منتور) پرداخت مي شود.

 

 

آدرس پستی مرکز رشد: اردبیل – میدان شهید باکری- جنب بانک ملی- کدپستی 5619851697

تلفن: 04533525339-04533525373               فکس: 04533525371

وبسایت: www.ardstp.ir       ایمیل: info@ardstp.ir  

 

 • دپارتمان فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی

 • دپارتمان فناوری های درمان و تجهیزات پزشکی

 • دپارتمان فناوری های ماشین آلات و تجهیزات پیششرفته

 • دپارتمان فناوری های برق، الکترونیک، لیزر و فتونیک

 • دپارتمان فناوری های شیمیایی و نانو

 • دپارتمان فناوری های معدن و ساختمان

 • دپارتمان فناوری های نرم و هویت ساز (خلاق)

 • دپارتمان فناوری اطلاعات و ارتباطات

contact-us

آدرس پستی مرکز رشد: اردبیل – میدان شهید باکری- جنب بانک ملی- کدپستی 5619851697

تلفن: 04533525339-04533525373               فکس: 04533525371

وبسایت: www.ardstp.ir       ایمیل: info@ardstp.ir  

DNN